متن خبر

ارائه خدمت در بخش اندازه‌گیری دقیق زمان

تاریخ : 1395/06/31 تعداد بازدید : 666
آزمایشگاه ملی فیزیک قرارداد همکاری با موسسه UBS و TMX Atrium منعقد کرده تا از فناوری جدید خود یعنی NPL Time برای تراکنش های مالی استفاده کند. این دو موسسه در بخش داد و ستد‌های مالی فعالیت دارند که در این بخش زمان نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند.
NPL Time یک ابزار دقیق برای تعیین زمان است که به کاربر اجازه می‌دهد به صورت دقیق و بدون نیاز به GPS تراکنش مالی خود را در هر نقطه از جهان انجام دهد. معمولا برای انجام تراکنش‌های مالی باید با استفاده از آنتن‌های GPS موقعیت مکانی و در نهایت موقعیت زمانی فرد را مشخص کرد و سپس اقدام به انجام تراکنش نمود. این روش دارای مشکلاتی از جمله تاثیرپذیری این فرآیند از طوفان‌های خورشیدی یا خطر کلاه‌برداری است. بنابراین باید روشی ایمن جایگزین آن شود که بی‌نیاز از ماهواره و GPS باشد.
با این فناوری جدید آزمایشگاه ملی فیزیک می‌توان به راحتی و در مقیاس زمانی میکروثانیه، تراکنش مالی را انجام داد و گواهی زمان انتقال را نیز به راحتی دریافت کرد.
لئون لوبو از مدیران بخش توسعه راهبردی کسب و کار آزمایشگاه ملی فیزیک می‌گوید: « در NPL یکی از وظایف ما مدیریت و انتشار زمان‌بندی براساس استاندارد تنظیم شده است. چندین دهه است که یک فرمت تقریبا مشخص برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرد. ما یکی از دقیق‌ترین ساعت‌های اتمی جهان را در اختیار داریم و براساس آن نسبت به مدیریت زمان‌بندی اقدام می‌کنیم. دقت این ساعت، یک ثانیه در هر 158 میلیون سال است. برای بهبود خدمات، ما روی ساعت جدیدی کار می کنیم که دقت آن یک ثانیه در 14 میلیارد سال است. با ساخت و راه‌اندازی این ساعت و اتصال آن به فناوری NPL Time ما می‌توانیم یک سرویس قابل اعتماد زمانی را ارائه دهیم و به طور کامل نیاز به GPS را حذف کنیم.»
اریک سینکلایر از مدیران TMX می‌گوید: « تقاضای جهانی برای افزایش دقت اندازه گیری زمانی رو به افزایش است. این فناوری جدید به ما امکان می‌دهد تا با دقت بالاتری به مشتریان خود در این بخش خدمت ارائه کنیم.»