متن خبر

راه‌اندازی مرکز مترولوژی بلیز برای ارائه خدمات به صنایع

اخیرا مرکز مترولوژی بلیز به عنوان بازوی اجرایی اداره استاندارد بلیز راه‌اندازی شده است تا خدماتی نظیر کالیبراسیون و مشخصه‌یابی‌های صنعتی را به مشتریان خود در صنعت ارائه کند.
تاریخ : 1396/03/24 تعداد بازدید : 617
طی سال‌های گذشته خبرهای متعددی درباره اداره استاندارد بلیز منتشر شده است. اما خبر راه‌اندازی سازمان مترولوژی جدید این کشور، اهمیت بیشتری نسبت به دیگر خبرها دارد. این آزمایشگاه مترولوژی وظیفه رسیدگی به نیازهای استاندارد این کشور را به عهده دارد.

فرض کنید به بازار رفته و کالایی را تهیه می‌کنید، انتظار شما از مشخصات کالا چیزی است که روی بسته آن حک شده است، این چیزی است که مترولوژی و استاندارد به آن رسیدگی می‌کند. این آزمایشگاه مترولوژی به شما اطمینان می‌دهد که موارد قانونی روی کالا اعمال شده است. این آزمایشگاه در Belmopan بلیز تاسیس شده تا به عنوان بازوی اجرایی اداره استاندارد بلیز عمل کند تا این اداره بتواند وظایف قانونی خود را به خوبی انجام دهد. یکی از وظایف این سازمان، کنترل وزن‌ها و یکاهای مورد استفاده تولیدکنندگان است.

دیوید توملینسون، کارشناس فنی CROSQ در این باره می‌گوید: « زمانی که شما نانی می‌خرید مقدار آرد و دیگر افزودنی‌های آن باید مشخص و دقیق باشد تا کیفیت نان ارائه شده قابل قبول باشد. این کار توسط اداره استاندارد انجام می‌شود. در واقع این اداره بررسی می‌کند تا وزنی که قانون الزام کرده رعایت شود.»

به این کار مترولوژی صنعتی گفته می‌شود. خوزه تریجو، مدیر اداره استاندارد برلیز می‌گوید: « آزمایشگاه مترولوژی اولین مرکز کالیبراسیون در نوع خودش در بلیز است.»
این مرکز، شش واحد آزمایشگاهی داشته که یکی از آنها آزمایشگاه جرم دقیق است که امکان اندازه‌گیری و مقایسه در دقت‌های بالا را دارد.

صنایع مختلف می‌توانند مشخصه‌یابی‌های خود را به این مرکز ارائه کرده تا با استفاده از ابزارهای دقیق این مرکز امکان بررسی آن بوجود آید. این مرکز قادر است تا اجسام را تا وزن یک تن برای اندازه‌گیری پذیرش کند.
همچنین ادوات اندازه‌گیری سیال نظیر ترمومتر در آزمایشگاه حرارت کالیبره می‌شود که این کار با استفاده از دماسنج مقاومت پلاتین صورت می‌گیرد.